تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

نشست دوستانه مدیر گروه با دانشجویان مدیریت فرهنگی هنری

  نشست دوستانه مدیر گروه با دانشجویان مدیریت فرهنگی هنری

  شاید جلسه ی امید، نامی مناسب برای صحبت با دکتر ابراهیم پور باشد. زیرا هریک از دانشجویان حاضر در جلسه پس از صحبت های دکتر ابراهیم پور – مدیر گروه جدید رشته مدیریت فرهنگی هنری دانشگاه تهران جنوب، نور امید در دل و چشمانشان روشن شد. زیرا فردی به دنبال هویت بخشیدن به رشته مدیریت فرهنگی هنری بود. رشته ای که توسط فعالیت های دانشجویانش در انجمن، به عمل خود را اثبات کرده بود، اما از حیث نگاه و توجه مدیران در حوزه تصمیم گیری همواره آخرین بوده است.

  انشالله که صحبت های بیان شده در مقام حرف باقی نماند و ترم آینده به عمل اثبات شود. انشاءالله
  صحبت را کوتاه کنم. ما جلسه را روز یکشنبه ، 4 آبان 93 برگزار کردیم. ابتدا از جناب آقای دکتر ابراهیم پور خواستیم تا صحبت را آغاز کنند.

  آقای دکتر ابراهیم پور :
  به نام خدا
  عرض سلام و ادب دارم خدمت تمام دوستان و عزیزان انجمن علمی ، که امروز تشریف آوردید تا اولین جلسه ی انجمن برگزار کنیم.
  این نشست های دوستانه باعث می شود تا ارتباطات نزدیک شود و ما بتوانیم در وزه ی کاری اثر گذار تر باشیم تا دانشجویان سود ببرند.
  از آنجایی که دکتری و فوق لیسانس رشته مدیریت فرهنگی هنری و دارم و جزو اولین نفراتی بودن که به این رشته پرداختند و کار علمی انجام دادند، لذا درد رشته را می فهمم. درک می کنم که مشکلات کجاست، از سوی دیگر، اثرات که این رشته برای حال حاضر ایران دارد را نیز می دانم.
  یک از مشکلات فرهنگ این است که هر فردی ، با هر تخصصی، در خصوص آن اضهار نظر می کند، و در عین حال این رشته را جدی نمی گیرند. ولی ما اساتید و شما دانشجویان فعال در عرصه فرهنگ باید بدانیم که رشته مدیریت فرهنگی هنری یکی از رشته های اصلی برای آینده ی ایران است.
  البته این نکته هم حائظ اهمیت است که این رشته در حال حاضر به عنوان برند دانشگاه آزاد است. یعنی چه ؟ ما داخل دانشگاه های سراسری این رشته را نداریم و الآن فقط دانشگاه آزاد این رشته را داراست ، فلذا باید به آن پرداخت و به جامعه آن طور که باید معرفی کرد. شما وظیفه ای مهم در این ارتباط دارید. این ارتباط با علم شما رخ خواهد داد. چون شما قرار است ارتباط با جامعه را با مدیریت فرهنگی هنری که دانشجوی آن هم هستید رقم بزنید. که این هم کارگاهی عملی و هم نظری است.
  من اصولاً سعی می کنم مسئولیت نپذیرم، و به جای قبول مسئولیت به دنبال انجام کار علمی خود هستم. من با آقای دکتر رحیمی ، مدیر گروه قبلی رشته شما، دوست هستم، چون ایشان هم در دانشگاه علوم تحقیقات دکتری گرفتند و ما ایشان را می شناختیم. ایشان فردی توانمند هستند که جا دارد از زحمات ایشان کمال تشکر را داشته باشیم. حتی اگر بتوانید جلسه ای برای این موضوع برگزار کنید بسیار عالی است.
  احتمال می دهم یکی از مشکلاتی که روی آن نظر دارید، اساتید رشته باشند. شما در رشته مدیریت فرهنگی هنری ،اساتید خوبی دارید. ولی سعی می کنیم آن عده ی کمی که مناسب نیستند را یا توجیح کنیم یا تغییر دهیم. مطمئن باشید از حیث علمی و عملی ما اگر اساتید خوبی داشته باشیم، دانشجویان خوبی هم خواهیم داشت. وجدان آدمی قبول نمی کند که دانشجو پول بدهد، وقت بذارد ولی آن علمی که باید دریافت کند را از استاد نگیرد.
  ما الآن مدیریت فرهنگی را در مقطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکتری و همچنین مدیریت رسانه را داریم.و باید تلاش کنیم که خروجی های خوبی از تمام آن ها داشته باشیم.
  ما باید مبنای رشته که کارشناسی است را قوی کنیم که دوره های فوق و دکتری رشته قوی شوند. این قوی کردن یک بحث علمی دارد که استاد است، یک بحث عملی دارد که شما دوستان انجمن هستید. شما وقتی در انجمن علمی فعالیت می کنید یعنی به طور عملی رشته ی خود را یاد می گیرید و این عالی است. پس حمایت از شما و رشد دادن شما وظیفه ایست که به گردن ما می باشد. شما بازوی اجرایی گروه هستید. نه تنها شما بلکه تمام دانشجویان این رشته بازوان اجرایی فرهنگ هنر رشته ی خود و کشور خود هستند.
  ما باید در سمینار ها مواد علمی ای که در طول کلاس درسی اساتید نمی توانند بیان کنند را ارائه دهیم. به این صورت می توانید نتیجه ی بهتری از حضور در دانشگاه ببریم.
  ما با فعالیت هایی که می خواهیم انجام دهیم، اولاً باید یک کیفی سازی درونی انجام دهیم و سپس سعی کنیم این کیفی سازی را در سطح جامعه ی ایران انتقال دهیم. اینها وظیفه ی ماست برای آن که رشته را تعالی بخشیم و به جایگاهی که حق آن است برسانیم.

  پس از صحبت های آقای دکتر ابراهیم پور آقای مصباحی سخن های خود را آغاز کردند. آقای مصباحی از فعالین انجمن علمی مدیریت فرهنگی هنری و از سوی دیگر یکی از فعالین حوزه فرهنگی و اقتصادی کشور می باشند.

  جناب آقای مصباحی :
  با نام و یاد خدا و عرض تبریک خدمت شما آقای دکتر ابراهیم پور. من خیلی نمی خوام صحبت کنم ولی چند تا نکته و لازم می دانم که خدمت شما و دوستان عرض کنم. از ابتدای سال تحصیلی که فهمیدیم تغییری در مدیریت گروه اتفاق افتاده است دوستان انجمن را تشویق کردیم که با شما جلسه ای داشته باشند که به حول و قوه ی الهی این امر محقق شد.
  من در این مجموعه نقشی ندارم ولی بیشتر دوست دارم که دوستان و حمیات کنم. از این رو به عنوان فردی که سرد و گرم روزگار را چشیده است در خدمت دوستانم هستم. به صراحت عرض می کنم جناب آقای دکتر، افرادی که در اینجا نشستند، یکی از یکی بهتر اند. این انجمن سوری نیست. واقعاً فعال هستند. و اولین نشانه آن، علاقه مند بودن دوستان در حوزه فعالیت های فرهنگی است.
  دوستان انجمن تعامل بسیار خوبی با آقای دکتر رحیمی داشتند. و جا دارد از زحمات دکتر رحیمی کمال تشکر را داشته باشیم.
  انشالله با آمدن حضرت عالی و نگاهی که خود معرفی کردید و درد ما را بیان نمودید، این رشته به جایگاه خود برسد.

  سپس جناب آقای رضایی از فعالین فرهنگی کشور و مسئول روابط عمومی انجمن صحبت های خود را به سمع و نظر دوستان رساندند :


  جناب آقای رضایی :
  به نام خدا
  آقای دکتر ، راستش را بخواهید توضیحات شما باعث شد تا نارحت شوم ! زیرا فقط دو ترم از لیسانس من باقی مانده است. ما خیلی خوشحالیم که مدیر گروه مجموعه خود فردی فرهنگی است و درد ما را می فهمد. این نور امیدی است برای ما و تمام دوستانمان در رشته مدیریت فرهنگی هنری
  این نوع نشست ها خیلی خوب است و ما باید مشکلات را به شما بگوییم. اما شما از بدنه ی این رشته هستید در نتیجه مشکلات را بیشتر می بینید لذا حضور شما باعث آن است که رشته به سوی تعالی خود حرکت کند.
  ما در سرفصل های رشته ، عنوان های زیبایی داریم که ارائه نشده است. آشنایی با قوانین جمهوری اسلامی یکی از این درس هاست. خوب از نگاه دوباره ای به دروس اختیاری بیاندازیم و آن دروسی که مناسب رشته است را انتخاب نماییم. ارائه ی دروس نیاز به ریزبینی بیشتری از سوی شما برای ترم آینده می خوهد. هم از حیث نوع و هم از حیث زمانبندی دروس ارائه شده.
  ما اگر در تمام قسمت ها در کشور مسئله داریم، ریشه ی آن فرهنگی است. لذا، دکتری فرهنگی، عملاً دکتر یا پزشک فرهنگ است. لذا بسیار مهم است. از این رو باید نسخه بنویسد و باعث شود بیماری های جامعه را درمان کند. پس نگاه ما به رشته و دنیای اطرافمان باید اینگونه باشد.
  من هم مانند آقای مصباحی سعی دارم تجربیاتم را در این حوزه به دوستان انتقال دهم و حضور شما در این رشته را به فال نیک می گیرم.


  پاسخ آقای دکتر ابراهیم پور :
  همه چیز فرهنگ است. اصل فرهنگ است. لذا باید در هر جایی فرهنگ را در نظر داشته باشیم. باید در سیاست، اقتصاد ، مذهب و ... فرهنگ را ببینیم
  برخی خیال می کند، فرهنگ پلاکارد چسبونی است. در صورتی که این نیست. فرهنگ یک علم است. کار فرهنگی تغییر نگرش است. به قول شما یک پزشکی است. فرهنگ، نگرش و نگاه را تغییر می دهد. محقق فرهنگی، زیر بار ارزش هاست. لذا هر حرفی نمی تواند بزند. لذا باید قوانین را بشناسد. دانش که عوض شود، نگرش تغییر می کند. ما باید دانش را بالا ببریم که نگرشمان تغییر کند.
  در خصوص درسی که فرمودید، این ترم را کاری نمی توانیم انجام دهیم چون کلاس ها ارائه شده است و دوستان انتخاب واحد کرده اند. ولی در ترم آینده این را به طور جدی پیگیری خواهیم کرد.

  سپس جناب آقای افجه از ممتازین رشته مدیریت فرهنگی هنری و عضو فعال انجمن علمی مدیریت فرهنگی هنری سخن را آغاز نموند :


  جناب آقای افجه :
  به نام خدا
  من اولاً می خوام از خانم عباسی تشکر کنم. ایشون تمام بار گروه را به دوش می کشیدند و سعی می کردن مشکلات را مرتفع کنند.
  من از حضور شما خوشحالم، زیرا با صحبت هایی که شما کردین، به این نتیجه رسیدم که قرار است انقلاب فرهنگی در رشته مدیریت فرهنگی هنری قرار است رخ دهد. از این رو من هم مانند دوستان دیگر امیدوار شدم.
  آقای دکتر، مظلوم ترین دانشجویان این دانشکده، دانشجویان مدیریت فرهنگی هنری هستند. برای من خیلی مهم است که شما می گویید، استاد خیلی مهم است.
  استادهای ما خیلی خوب اند. اما اساتیدی هستند که نه بار شخصیتی دارند و نه حرفی برای گفتن در زمینه ی علمی تدریسی خود. استاد رشته مدیریت فرهنگی هنری، با استاد رشته های دیگر متفاوت است. ما اولاً باید فرهنگ را از رفتار استاد یاد بگیریم. سپس از او درس بگیریم.
  دو نکته در خصوص اساتید دارم : اولاً اینکه چیدمان برخی از اساتید بر اساس تخصصشان صورت نگرفته است و برخی هم تعداد درس تخصصی زیادی برداشته اند که باعث می شود در طول ترم چند درس با یک استاد برداشته شود.
  ما باید به رشته خود افتخار کنیم نه اینکه آن را جدی نگیریم.
  یکی از مظلومیت های رشته فرهنگی هنری این است که برخی از درس های ما توسط دیگر گروه ها ارائه داده می شود. از این رو بدترین استاد های خود را برای مدیریت فرهنگی هنری قرار می دهند. مانند درس حسابداری ، که ما در رشته ی خود اساتید خوبی داریم که می توانند این درس را تدریس کنند.

  آقای دکتر ابراهیم پور :
  ما برای تغییر اساتید مدعو مشکلی نداریم. ولی برای اساتید هیئت علمی باید درس بگذاریم. این هم در صورتی است که مشکل احراز شود. نه اینکه به حیث بد نمره دادن استاد بد است و به حیث خوب نمره دادن، استاد خوب ! اگر بحث کیفیت تدریس باشد حتماً اقدام عملی خواهیم کرد. نگران نباشید. استاد باید به مسائل روز اشراف داشته باشد. تا تدریس مناسبی داشته باشد.

  سپس جناب آقای فتحی از فعالین انجمن علمی مدیریت فرهنگی هنری و فعال در حوزه انیمیشن و تیزر صحبت های خود را آغاز نمودند :


  جناب آقای فتحی :
  به نام خدا
  آقای دکتر، وقتی سخن از مشکلات می شود، کاغذ برای نوشتن کم می آید.
  اما من مشکلات را از دو جنبه می بینم. یک سمت از سوی اساتید و مسئولین ؛ و از سوی دیگر دانشجویان؛ دانشجویان رشته مدیریت فرهنگی هنری انگیزه ی درس خواندن ندارند. چون رشته برایشان تعریف نشده است. لذا در ذهنشان جا افتاده است که رشته ی مهمی ندارند. دانشگاه هم با رفتار خود بر این امر صحه می گذارد.
  من می خواهم بگویم فقط مشکل از سوی دانشکده نیست و مشکل از طرف دانشجویان هم هست. که باید برای نگرش دانشجویان نیز فکری کرد.
  ما ارادت خاصی به اساتید داریم. امام علی (ع) گفتند، هر کس کلامی به من یاد داد، من بنده ی اویم
  یک سری ایرادات هست که باعث مشکلات می شود. خیلی از اساتید داریم که دچار روزمرگی شده اند. جزوه ی شان یا بهتر است بگویم علمشان دیگر پوسیده است.
  ما باید رشته ی خودمون و آسیب شناسی کنیم. خیلی از اساتید ما دنیای معلومات هستند. و ما باید استفاده کنیم و علم را از آن ها استخراج کنیم.
  ما باید نگاه به رشته را برای دانشجویان توضیح دهیم. آثار ادبی را نقد کنیم. آثار هنری را نقد کنیم. اینگونه دانشجویان و به رشته بازگردانیم و بگوییم رشته ی شما بسیار خوب است.

  آقای دکتر ابراهیم پور :
  فرمایش شما کاملاً صحیح است.
  پیگیری کنید و این سمینار را برگزار کنید. سری سمینار های مهارت های ارتباطی در عرصه فرهنگ یا زندگی ،من خودم تدریس می کنم و نگاه رشته را به دانشجویان بیان می کنم.
  اگر فرصت کردید این کتاب را هم مطالعه کنید. کتاب مدیریت گردشگری بر اساس شاخص های فرهنگی | نویسنده : دکتر ابراهیم پور
  با توانی که من در انجمن شما می بینم باید در سطح جامعه افکار سازی کنید. ما دست به دست هم اگر کار کنیم می توانیم این مهم را رقم زنیم. انشالله این نشست را سعی می کنیم ابتدای هر ترم داشته باشیم.

  سپس خانم سرداری از مسئولین نشریه ی انجمن علمی مدیریت فرهنگی هنری و عکاس مجموعه، سخنان خود را آغاز کردند.

  خانم سرداری : 

  به نام خدا 
  کلاس 2003، یا همان اتاق زیر شیروانی !!! را لطفاً در اولین اقدام تغییر دهید. این کلاس اصلاً کلاس نیست و تمامی اساتید و دانشجویان نسبت به آن گله مند هستند. و در کل ممنونم از اینکه چنین جلسه ای را تشکیل دادید.


  آقای دکتر ابراهیم پور
  ما چند کلاس و تغییر دادیم ، ولی بقیه را هم تغییر می دهیم

  سپس خانم سرشکی از فعالین نشریه ی انجمن علمی مدیریت فرهنگی هنری گفتند:
  مشکلات را دوستانم خدمت شما عرض کردند و من سعی می کنم تکرار مکررات نکنم. سایت انتخاب واحد مشکل دارد. علی الخصوص در زمان انتخاب واحد این مشکلات بروز می کند.
  راحت بگویم، به رشته ما اجهاف می شود. لذا باید ذهنیت های خودمون نسبت به مدیریت فرهنگی تغییر دهیم. این تغییر دادن با برگزاری همان سمیناری است که شما فرمودید که انشالله برگزار شود و دید دانشجویان را نسبت به رشته ای که دارند تغییر دهد.

  سپس خانم فریمانی از مدیر بخش سمینار های انجمن علمی مدیریت فرهنگی هنری بیانات خود را به سمع و نظر دوستان رساندند :
  آقای دکتر ،به من امید دوباره دادید. جلسه بسیار عالی است. من هم صحبت خاصی ندارم و فقط اینکه رشته ی ما رها شده است. کمی باید برای آن برنامه ریزی کرد تا با به اوج برسد.

  جناب آقای خلجی، مدیر بازدید های علمی انجمن علمی مدیریت فرهنگی هنری گفتند :
  ما قرار بود هر فردی 5 دقیقه صحبت کند، ولی دوستان هر چه در چنته داشتند گذاشتند. این جلسه ، جلسه ی خوبی بود و از این حیث از شما متشکریم. اما خدا کند که در مقام عمل هم اتفاق افتد. آقای دکتر ،خوب است که یک چنین جلسه ای با اساتید رشته داشته باشید و با آن ها هم صحبت کنید.

  سپس دبیر انجمن علمی مدیریت فرهنگی هنری ، آقای حسین قدمی صحبت های خود را آغاز کردند :
  می دانم خسته شده اید. پس من هم سعی می کنم تکرار مکررات نکنم. چند نکته را خیلی کوتاه عرض می کنم.
  اولاً می خواهم از جناب آقای دکتر رحیمی ، مدیر گروه اسبق و خانم عباسی کمال تشکر را داشته باشم. واقعاً آقای دکتر رحیمی برای انجمن علمی سنگ تمام گذاشت. من روزی را یادم نمی رود که یک روز قبل از اردوی کاشان، جلوی در استخر از ایشان امضاهای اردو را می گرفتم ؟! واقعا خیلی خالصانه و صادقانه در انجمن همراه ما بودند. به هر حال هر فردی در هر مسئولیتی اشکالاتی دارد، اما این به منزله ی بد بودن تمام نیست.
  و دوماً از شما آقای دکتر تشکر می کنم. زیرا با این جلسه نور امید را در دل ما روشن کردید. و انشالله همانطور که دوستانم فرمودند این صحبت ها در مقام عمل نشان داده شود.
  ما افق دیدمان بدانیم کجاست، می توانیم تصمیم درست بگیریم. اگر افق دید گرفتن هر چه سریعتر لیسانس باشد یک تصمیم می گیریم و اگر افق تغییر در فرهنگ کشور باشد یک تصمیم. در افق اول استادی که جزواتی کوتاه می دهد و سؤال می دهد آرمان است اما در افق دوم استادی که سخت گیری می کند و کتاب می دهد و ... آرمان می شود. پس افق دید هر کس نشان دهنده ی انتخاب او است. حال اگر افق دید شما به عنوان مدیر گروه تغییر در سطح کلان جامعه ی ایران است، باید تصمیماتی عظیم در رشته بگیرید. چه تغییر در نگرش ما دانشجویان در حوزه ی درسی ، و چه در سطح اساتید و ...
  آقای دکتر، نسبت به رشته ی ما بی ادبی می شود. نسبت به رشته ی ما اجهاف می شود. وقتی دانشجویان رشته ما ، فعال ترین دانشجویان هستند و تمام مسئولین دانشگاه از فعالیت های این دانشجویان تشکر می کنند، چطور می شود که بدترین کلاس دانشکده را به همین دانشجویان می دهند ؟!
  ما نیاز داریم نگاه به رشته در سطح دانشکده، دانشگاه تغییر کند. تا وقتی رشته مدیریت فرهنگی را پیش پا افتاده بدانیم، وضع رشته همین است. اما اگر ما به آن بها دهیم ، دانشجو به آن بها می دهد و همان می شود که باید بشود. یعنی دانشجو درس را جدی می گیرد.
  ما در رشته کار عملی نداریم. دوستان تئوری مدیریت فرهنگی هنری را می خوانند اما در حوزه ی عملی کاری انجام نمی دهند. پیشنهاد می کنم راه اندازی کارآموزی برای رشته را پیگیری کنید. بسیاری از مؤسسات فرهنگی هستند که خواهان پذیرش دانشجویان برای کارآموزی هستند.
  ما در هر درس، یک تحقیق داریم. برخی از این تحقیق ها می تواند یک مقاله شود. اما راه چیست؟ از کجا باید شروع شود؟ این راه را باید به دانشجو یاد داد. ما دانش بعلاوه جو هستیم. نه دانش بعلاوه آموز ( دانش آموز ) لذا اگر خط به ما نشان داده شود، راه را پیدا می کنیم.
  به نظرم جای خالی طرح پژوهشی در رشته حس می شود. در عین حال که کلیه ی خدمات از سوی دانشگاه برای انجام این طرح ها هست. فقط کافی است آغاز گر آن باشیم.

  در انتها، تقدیر و تشکری از آقای دکتر ابراهیم پور انجام گردید و عکسی دسته جمعی با دوستان انجمن، این روز را تاریخی کرد. جای همه ی شما خالی
  به زودی نوید اولین نشست دوستانه مدیر گروه با دانشجویان را به شما می دهیم. منتظر خبر های بعدی باشید ...


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 7 آبان 1393 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 27 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :159492
 • بازدید امروز :346155
 • بازدید داخلی :33482
 • کاربران حاضر :222
 • رباتهای جستجوگر:413
 • همه حاضرین :635

تگ های برتر